Description
Electric powered scissor lifts, boosting high productivity with zero emission and low noise working conditions.
Advantage introduction
High Performance
-
- Efficient electric direct drive system
- Compact dimensions ideal for low and tight access applications
- Lightweight only1975lb/895kg
- Climbing up 30 percent grade slopes in a stowed position
| Work Height | 6.5m/5.6m |
| A – Platform Height-Elevated | 4.5m/3.6m |
| B – Platform Height-Stowed | 0.95m |
| C – Platform Length | 1.29m |
| D – Platform Width | 0.7m |
| Platform Extension | 0.6m |
| E – Overall Height (Rails Up) | 2.05m |
| Overall Height (Rails Down) | 1.7m |
| F – Overall Length | 1.44m |
| G – Overall Width | 0.76m |
| H – Wheelbase | 1.05m |
| I – Ground Clearance (Stowed) | 0.06m |
| J – Ground Clearance (Raised) | 0.017m |


Reviews
There are no reviews yet.