Description
Electric powered scissor lifts, with work height ranging from 7.8m to 15.7m, providing high efficiency and safe operation around jobsites.
Advantage introduction
High Performance
-
-
- AC system offers higher working efficiency
- IP67 rated waterproof protection on AC wheel motorsfor longer lifespan
-
Cost Effectiveness
-
- Knuckles lubrication-free and maintenance-free
| Work Height | 7.8m |
| A – Platform Height-Elevated | 5.8m |
| B – Platform Height-Stowed | 1.05m |
| C – Platform Length | 1.65m |
| D – Platform Width | 0.74m |
| Platform Extension | 0.91m |
| E – Overall Height (Rails Up) | 2.20m |
| Overall Height (Rails Down) | 1.79m |
| F – Overall Length | 1.85m |
| G – Overall Width | 0.81m |
| H – Wheelbase | 1.37m |
| I – Ground Clearance (Stowed) | 0.06m |
| J – Ground Clearance (Raised) | 0.016m |


Reviews
There are no reviews yet.