Description
Electric powered scissor lifts, boosting high productivity with zero emission and low noise working conditions.
Advantage introduction
High Performance
1. Optimized design increases 20% more duty cycles with longer runtime
2. IP67 protection level with longer lifespan
3. Precision control for stable operation
4. Large ground clearance (Pothole Protection retracted), great trafficability
Cost Effectiveness
| Work Height | 7.8m/6.4m |
| A – Platform Height-Elevated | 5.8m/4.4m |
| B – Platform Height-Stowed | 1.05m |
| C – Platform Length | 1.65m |
| D – Platform Width | 0.74m |
| Platform Extension | 0.91m |
| E Overall Height (Rails Up) | 2.20m |
| Overall Height (Rails Down) | 1.79m |
| F Overall Length | 1.85m |
| G Overall Width | 0.76m |
| H Wheelbase | 1.37m |
| I Ground Clearance (Stowed) | 0.06m |
| J Ground Clearance (Raised) | 0.016m |


Reviews
There are no reviews yet.