Description
HA series scissor lifts excels in construction, plant building and housing maintenance featuring low CG, stable operation and large lift capacity. Platform height ranges from 4 to 14 meters (14ft9in to 44ft 11in). Hydraulic pump-driven provides excellent performance to complete work on adverse jobsites.
Advantage introduction
High Performance
1. Optimized design increases 20% more duty cycles with longer runtime
2. IP67 protection level with longer lifespan
3. Precision control for stable operation
4. Large ground clearance (Pothole Protection retracted), great trafficability
Cost Effectiveness
1. Knuckles lubrication-free and maintenance-free;
2. AC motor maintenance-free;
3. Swing-out tray easy to service
| Work Height | 10m |
| A – Platform Height-Elevated | 8m |
| B – Platform Height-Stowed | 1.26m |
| C – Platform Length | 2.3m |
| D – Platform Width | 1.12m |
| Platform Extension | 0.91m |
| E Overall Height (Rails Up) | 2.4m |
| Overall Height (Rails Down) | 1.73m |
| F Overall Length | 2.49m |
| G Overall Width | 1.15m |
| H Wheelbase | 1.85m |
| I Ground Clearance (Stowed) | 0.11m |
| J Ground Clearance (Raised) | 0.02m |
| Platform Capacity | 450kg |
| Capacity on Deck Extension | 113kg |
| Max. Number of Workers | 2/1 |
| Drive Speed (Stowed) | 3.5km/h |
| Drive Speed (Raised) | 0.8km/h |
| Turning Radius (Inside) | 0.1m |
| Turning Radius (Outside) | 2.2m |
| Lifting Motor | 24V/3.3KW |
| Drive Motor | – |
| Up/Down Time | 31s/40s |
| Gradeability | 25%(14°) |
| Max. Working Slope (Lateral/Vertical) | 1.5°/3° |
| Control | Proportional Control |
| Drive | Front Wheels |
| Brake | Front Wheels |
| Tire | ф381mm×127mm |
| Battery | 4×6V/190Ah (TIANPENG) |
| Charger | 24V/30A |
| Charger (Option) | – |
| Gross | 2320kg |


Reviews
There are no reviews yet.