Description
HA series scissor lifts excels in construction, plant building and housing maintenance featuring low CG, stable operation and large lift capacity. Platform height ranges from 4 to 14 meters (14ft9in to 44ft 11in). Hydraulic pump-driven provides excellent performance to complete work on adverse jobsites.
Advantage introduction
High Performance
1. Optimized design increases 20% more duty cycles with longer runtime
2. IP67 protection level with longer lifespan
3. Precision control for stable operation
4. Large ground clearance (Pothole Protection retracted), great trafficability
| Work Height | 13.80m/10m |
| A – Platform Height-Elevated | 11.80m/8m |
| B – Platform Height-Stowed | 1.52m |
| C – Platform Length | 2.30m |
| D – Platform Width | 1.12m |
| Platform Extension | 0.91m |
| E Overall Height (Rails Up) | 2.66m |
| Overall Height (Rails Down) | 1.99m |
| F Overall Length | 2.49m |
| G Overall Width | 1.15m |
| H Wheelbase | 1.85m |
| I Ground Clearance (Stowed) | 0.11m |
| J Ground Clearance (Raised) | 0.02m |


Reviews
There are no reviews yet.