Description
Hydraulic pump-driven HD scissor lifts equipped with li-ion battery increases battery life by 30% comparing to that of lead acid battery. Maintenance-free li-ion battery has 3 times longer lift than lead acid battery. Promise 5 years warranty and 100% recyclability. Battery lift time remains in ultimate weather condition even under the severe cold conditions of -20 °C (-4℉). Effective charging and longer runtime provides reliable and stable operation, and helps the rental compay for refined management, cost decreasing and benefit increasing.
Advantage introduction
-
- Work height of 7.8m with high working efficiency;
- Lithium-ion batteries features long service life that the running time increases by 30%, and could apply to -20℃ cold working conditions;
- Light weight and compact dimension ideal for space restricted applications.
- Knuckles lubrication-free and maintenance-free;
| Platform Capacity | 450kg |
| Capacity on Deck Extension | 113kg |
| Max. Number of Workers | Indoor: 2 Outdoor: 1 |
| Drive Speed (Stowed) | 3.5km/h |
| Drive Speed (Raised) | 0.8km/h |
| Turning Radius (Inside) | 0.1m |
| Turning Radius (Outside) | 2.2m |
| Up/Down Drive Motor | 24V/4.5KW |
| Up/Down Time | 31s/40s |
| Gradeability | 25%(14°) |
| Max. Working Slope (Lateral/Vertical) | 1.5°/3° |
| Control | Proportional Control |
| Drive | Front Wheels |
| Brake | Rear Wheels |
| Tire | ф381mm×127mm |


Reviews
There are no reviews yet.