Description
Hydraulic pump-driven HD scissor lifts equipped with li-ion battery increases battery life by 30% comparing to that of lead acid battery. Maintenance-free li-ion battery has 3 times longer lift than lead acid battery. Promise 5 years warranty and 100% recyclability. Battery lift time remains in ultimate weather condition even under the severe cold conditions of -20 °C (-4℉). Effective charging and longer runtime provides reliable and stable operation, and helps the rental compay for refined management, cost decreasing and benefit increasing.
| Work Height | 11.80m |
| A – Platform Height-Elevated | 9.80m |
| B – Platform Height-Stowed | 1.39m |
| C – Platform Length | 2.30m |
| D – Platform Width | 1.12m |
| Platform Extension | 0.91m |
| E – Overall Height (Rails Up) | 2.53m |
| Overall Height (Rails Down) | 2m |
| F – Overall Length | 2.49m |
| G – Overall Width | 1.15m |
| H Wheelbase | 1.85m |
| I – Ground Clearance (Stowed) | 0.11m |
| J – Ground Clearance (Raised) | 0.02m |


Reviews
There are no reviews yet.