Description
Electric powered scissor lifts, boosting high productivity with zero emission and low noise working conditions.
Advantage introduction
High Performance
1. Optimized design increases 20% more duty cycles with longer runtime
2. IP67 protection level with longer lifespan
3. Lithium-ion batteries features long service life that the running time increases by 30%, and could apply to -20℃ cold working conditions
4. Precision control for stable operation
5. Large ground clearance (Pothole Protection retracted), great trafficability
Cost Effectiveness
1. Knuckles lubrication-free and maintenance-free;
2. AC motor maintenance-free;
3. Swing-out tray easy to service
Intelligent Connectivity
1. Battery Management System (BMS) + Machine control system provide dual protection
| Work Height | 15.7m/10.5m |
| A – Platform Height-Elevated | 13.7m/8.5m |
| B – Platform Height-Stowed | 1.54m |
| C – Platform Length | 2.67m |
| D – Platform Width | 1.12m |
| Platform Extension | 0.91m |
| E Overall Height (Rails Up) | 2.68m |
| Overall Height (Rails Down) | 2.0m |
| F Overall Length | 2.87m |
| G Overall Width | 1.4m |
| H Wheelbase | 2.22m |
| I Ground Clearance (Stowed) | 0.11m |
| J Ground Clearance (Raised) | 0.02m |


Reviews
There are no reviews yet.