Description
Hydraulic pump-driven HD scissor lifts equipped with li-ion battery increases battery life by 30% comparing to that of lead acid battery. Maintenance-free li-ion battery has 3 times longer lift than lead acid battery. Promise 5 years warranty and 100% recyclability. Battery lift time remains in ultimate weather condition even under the severe cold conditions of -20 °C (-4℉). Effective charging and longer runtime provides reliable and stable operation, and helps the rental compay for refined management, cost decreasing and benefit increasing.
Advantage introduction
-
- Work height of 7.8m with high working efficiency;
- Lithium-ion batteries features long service life that the running time increases by 30%, and could apply to -20℃ cold working conditions;
- Light weight and compact dimension ideal for space restricted applications.
- Knuckles lubrication-free and maintenance-free;
- Swing-out tray easy to service
- Battery Management System (BMS) + Machine control system provide dual protection;
| Work Height | 7.8m |
| A – Platform Height-Elevated | 5.8m |
| B – Platform Height-Stowed | 1.05m |
| C – Platform Length | 1.65m |
| D – Platform Width | 0.74m |
| Platform Extension | 0.91m |
| E – Overall Height (Rails Up) | 2.20m |
| Overall Height (Rails Down) | 1.79m |
| F – Overall Length | 1.85m |
| G – Overall Width | 0.76m |
| H Wheelbase | 1.37m |
| I – Ground Clearance (Stowed) | 0.06m |
| J – Ground Clearance (Raised) | 0.016m |


Reviews
There are no reviews yet.