Description
Electric powered scissor lifts, with work height ranging from 7.8m to 15.7m, providing high efficiency and safe operation around jobsites.
Advantage introduction
High Performance
-
-
- AC system offers higher working efficiency;
- IP67 rated waterproof protection on AC wheel motors for longer lifespan
-
Cost Effectiveness
| Work Height | 10.00m/7.8m |
| A – Platform Height-Elevated | 8.00m/5.8m |
| B – Platform Height-Stowed | 1.26m |
| C – Platform Length | 2.30m |
| D – Platform Width | 0.81m |
| Platform Extension | 0.91m |
| E – Overall Height (Rails Up) | 2.4m |
| Overall Height (Rails Down) | 1.9m |
| F – Overall Length | 2.49m |
| G – Overall Width | 0.81m |
| H – Wheelbase | 1.85m |
| I – Ground Clearance (Stowed) | 0.11m |
| J – Ground Clearance (Raised) | 0.02m |


Reviews
There are no reviews yet.